Obec Světnov
Žďár nad Sázavou
 

Obec Světnov

partner projektu

Obec Světnov

Adresa:Světnov 62, Žďár nad Sázavou 591 02
Telefon:566 659 476
E-mail:
Web:http://svetnov.cz

Světnov (německy Zwitnuf) je obec v okrese Žďár nad Sázavou v Kraji Vysočina. Protéká tudy Stržský potok, který je levostranným přítokem řeky Sázavy.

Obory činnosti

 
GPS souřadnice: 49°37'15.193"N, 15°57'20.041"E
 

O obci

  • počet obyvatel: 465
  • katastrální rozloha: 10,99 km²
  • nadmořská výška: 610 m n. m.
  • okres: Žďár nad Sázavou

Vesnice samotná, jakož i téměř celý její moderní katastr leží v Čechách, ale některé pozemky při severní hranici jejího katastru v blízkosti silnice spojující Světnov se sousední obcí Cikháj původně náležely ke katastru této sousední moravské obce, k níž dnes pro změnu náležejí některé pozemky dříve náležející ke Světnovu. Okrajová velice malá část katastr Světnova původně náležela ke katastru sousední moravské vsi Počítky.

V obci je základní škola a mateřská škola Světnov je tvořena součástmi, školní jídelnou a výdejnou, místní lidová knihovna, prodejna smíšeného zboží-jednota, Oáza potraviny. Rok 2006 byl ve znamení znovuobnovení divadelní tradice obce. Téměř po padesáti letech se v září sešli v sále KD místní příznivci ochotnického divadla a s nevšedním elánem přistoupili k nácviku pohádky Zdeňka Kozáka O ševci Ondrovi a komtesce Jůlince.
Z místních spolků zde máme sbor dobrovolných hasičů a myslivecký spolek.

Znak vychází z dobového znaku Prokopa Paeonia Světnovského, rodáka ze Světnova, profesora na Karlově univerzitě v Praze. V roce 1667 obdržel Světnov svoji obecní pečeť, kde je hlavním motivem jehličnatý strom, pro vrchnost kromě obdělávání polí se dobývaly pařezy a kátily stromy do milířů na dřevěné uhlí. Tento motiv milíře a jedle se proto objevil na novodobém světnovském znaku. Obecní symboly Světnova byly schváleny Poslaneckou sněmovnou PČR dne 17. 6. 2009. Slavnostní svěcení obecního praporu a dalších symbolů proběhlo dne 30. srpna 2009 u Obecního úřadu ve Světnově. 

Od 1. července 1980 do 30. června 1990 byla obec součástí města Žďár nad Sázavou.


Historie

Světnov byl založen před rokem 1293 kolonizační činností žďárského kláštera v jihovýchodní části Libického újezdu, který klášteru daroval šlechtic Jan z Polné. Prvním rychtářem, tzv. lokátorem obce, se stal podnikatel jménem Světina, po němž obec získala své jméno. První písemná zmínka o Světnovu pochází z roku 1366, kdy se řešil hraniční spor mezi žďárským klášterem a územím šlechtice Čeňka z Lipé. Další písemné zmínky pocházejí z listin z let 1437 a 1466. Světnov se nachází i v pohusitských klášterních urbářích z let 1462 a 1483; podle nich bylo ve Světnově celkem 20 zemědělských usedlostí, tedy asi 140 obyvatel, a také v nich je první zmínka o existenci světnovských mlynářů. Obec Světnov leží 9 km severně od Žďáru nad Sázavou na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, kde se nachází Světnovské údolí s bledulemi a smírčí kámen z roku 1815.

Slavným světnovským rodákem byl básník, spisovatel a profesor na Lékařské fakultě Karlovy univerzity Prokop Paeonius. Narodil se ve Světnově v roce 1581 jako Prokop Pivoňka, své příjmení pak podle tehdejší módy přeložil do latiny a přidal k němu přídomek Světnovský. Bojoval proti moru a na něj také v pouhých 32 letech zemřel. . V roce 1613 řádil v Praze mor. Pod dojmem této nemoci napsal Prokop svoje poslední dílo „Lékařství v čas rány morové, duši i tělu užitečné“. Kniha vyšla až po jeho smrti. Dne 30. října 1613 Prokop sám morem onemocněl, zemřel 3. listopadu 1613, pohřben byl následujícího dne. 

První úvahy o založení hasičského sboru ve Světnově se objevily už v roce 1892, ale začaly se pro zaneprázdněnost iniciátorů Josefa Zicha a Josefa Šilhánka realizovat až v roce 1893. Byl sestaven „komitét“, dnešními slovy pracovní skupina, která se měla postarat o sepsání stanov. Tuto skupinu tvořili pánové Josef Šilhánek, Josef Zich, František Jindra, Jan Váca, Josef Vojtěch, František Lempera a František Hudeček. Stanovy (datovány 19. března 1893) byly odeslány na c. k. místodržitelství do Prahy, kde byly zaregistrovány a spolek pod jménem „Sbor dobrovolných hasičů ve Světnově se sídlem ve Světnově“ byl povolen. Činnost spolku byla zahájena valnou hromadou dne 26. prosince 1893 a zúčastnil se jí jako host Josef Blažíček, rychtář a velitel hasičského sboru v Polničce. Tam sbor jako druhý nejstarší v soudním okrese přibyslavském existoval už 13 let a měl tedy dost zkušeností. 


Pamětihodnosti

  • Boží muka u silnice směr Polnička
  • Kříž
  • Výklenková kaplička
  • Kamenný most přes Stržský potok
  • přírodní památka Světnovské údolí

Podnikání, spolupráce

  • Základní škola a Mateřská škola Světnov, příspěvková organizace
  • Zemědělské družstvo Světnov
  • MASO ŽĎÁRSKO s.r.o.
  • HOLCZR s.r.o.
  • Český včelař o. s.
  • KOVO FK s.r.o. a další 

Projekty, záměry

Informace budou doplněny