Obec Rozsochy
Rozsochy
 

Obec Rozsochy

partner projektu

Obec Rozsochy

Adresa:Rozsochy 146, Rozsochy 592 57
Telefon:566 576 224
E-mail:
Web:http://www.rozsochy.cz
Facebook:https://www.facebook.com/Obec-Rozsochy-202023019818647/

Rozsochy (německy Rossoch) jsou obec v okrese Žďár nad Sázavou  - obec Rozsochy s přilehlými osadami Blažejovice, Vojetín, a po slučování obci v roce 1960 i Albrechtice a Kundratice leží ve východní části Českomoravské vrchoviny. 

Obory činnosti

 
GPS souřadnice: 49°31'13.501"N, 16°11'51.436"E
 

O obci 

Obec Rozsochy s přilehlými osadami Blažejovice, Vojetín, a po slučování obci v roce 1960 i Albrechtice a Kundratice leží ve východní části Českomoravské vrchoviny. Nadmořská výška je nejvyšší 620 m u křižovatky silnic Rozsochy – Lísek a Bystřice nad Pernštejnem – Rovné, nejnižší u mostu k Vojetínu 510 m. V obci Rozsochy nachází domov 703 obyvatel, převážná část bytů je v rodinných domech, v obci je celkem 243 čísel popisných, z toho pouze dvě nájemní bytovky.

Za prací místní občané převážně dojíždí do sousedního města Bystřice nad Pernštejnem nebo Nového Města na Moravě. V obci je největším podnikem poskytujícím pracovní příležitost společnost zabývající se zemědělstvím, Agro Rozsochy, a.s. Od roku 1999 je obec zplynofikovaná, samozřejmostí je vodovod, kanalizace a také čistička odpadních vod. Obec Rozsochy je rovněž zřizovatelem základní školy s 1. až 5. postupným ročníkem a také mateřské školy.

V novodobé historii byla obnovena tradice "Rozsošských hodů" a to v roce 2008. Od 13. srpna 2006 má obec vlastní znak a prapor, který byl udělen starostovi obce předsedou Parlamentu České republiky. V roce 2008 byla slavnostně podepsána partnerská smlouva - Přátelství bez hranic mezi Rozsochami (Česko), Sačurovem (Slovensko) a Pisarowci (Polsko). Každý rok se tedy navštěvuje jedna z partnerských obcí. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1285.

Od roku 1961 pod obec spadá místní část Albrechtice. Obec Rozsochy v roce 2011 obdržela ocenění v soutěži Vesnice Vysočiny, konkrétně získala ocenění diplom za udržování folklórních tradic.

Nejhezčí pohled na celé teritorium obce je ze silnice na Dolní Rožínku pod vodojemem a na opačné straně z kopce zvaného Štěpánka. Podél jižního okraje obce protéká říčka Nedvědička, která je pravostranným přítokem řeky Svratky.

Zřizovatelem MŠ je Obec Rozsochy. Mateřská škola má od 1. 1. 2003 samostatnou právní subjektivitu. Je vedena jako jednotřídní, s celodenním provozem. Mateřskou školu navštěvují děti ve věku od 2, 5 – 7 roků. Část dětí je místních, část dojíždí z okolních obcí – Albrechtice, Kundratice. Základní škola byla založena v roce 1763 a za tím účelem byla pro školu koupena chalupa číslo popisné nyní 15. V červnu 1926 byla prováděna elektrifikace obce. Školní rada však rozhodla, že do školy nebude elektřina zavedena. Stalo se tak až o jeden a půl roku později na popud školního dozorce při inspekci. 


Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1285, kdy již stála fara. Roku 1436 poháněla abatyše z Doubravníka Elška, Zikmunda jež se tak po Klečanech psal, že drží v pravém ladfrýdě ves klášterní Rozsochy se všemi požitky, malými i velkými, nemaje k tomu žádných práv. Skutečně měl podle nálezu panského Zikmund panně abatyši a konventu z Doubravníka zase zboží jejich Rozsochy odstoupiti. Když pak klášter Doubravnický brzy zanikl, ujali se zboží jeho zakladatelé kláštera páni z Pernštejna a tedy také Rozsoch. Náleželi ke zboží bystřickému, u něhož stále byli.

Roku 1500 osvobodil Vilém z Pernštejna Rozsochy od povinnosti čepování panského vína a roku 1515 od bezplatného vožení panských ryb. V obci byla rovněž stará rychta. Roku 1643 bylo v Rozsochách obydlených 17 domů, ale v roce 1663 bylo osedlých jen 8 a pustých 20. První písemné doklady o jmenném osídlení máme až z roku 1674.

  • Obecní symboly

obecní znak- ve zlato-modře polceném štítě doprava vyniká půl černé zubří hlavy se zlatou houžví a červeným jazykem, vlevo ze srdce vyrůstá procesní kříž provázaný dvěma liliemi, vše zlaté.

obecní prapor- list tvoří dva svislé pruhy, žlutý a modrý. K modrému pruhu přiléhá půl černé zubří hlavy se žlutou houžví a červeným jazykem. V modrém pruhu vyrůstá ze srdce procesní kříž provázený dvěma liliemi, vše žluté.

► Zdůvodnění vyobrazení symbolů na znaku a praporu obce:

Rozsochy jsou poprvé písemně zmiňovány v souvislosti s farním kostelem v roce 1285, kdy patřily k bystřickému panství, jež náleželo Pernštejnům rodu černé zubří hlavy. Ve století šestnáctém náležely k Doubravníku. Tato minulost je v navrženém znaku vyjádřena jednak poloviční zubří hlavou a také procesním křížem, který je částí znaku Doubravníka.

Dvojice lilií symbolizuje dvě věže kostela v Rozsochách, který dal do dnešní podoby v 18. století přestavět Josef Maxmilián Mitrovský. Procesní kříž vycházející ze symbolu srdce značí spojení obce se čtyřmi dalšími místními částmi, Albrechticemi, Blažejovicemi, Kundraticemi a Vojetínem. Symbol srdce je převzat ze staré pečetě kundratické. 


Pamětihodnosti

  • Kostel svatého Bartoloměje
  • Kaplička svatého Václava (Kundratice)
  • Kaplička svatého Cyrila a Metoděje (Albrechtice)
  • Základní škola
  • Budova farnosti v Rozsochách

Podnikání,spolupráce

  • Agro Rozsochy a.s. 
  • Pohostinství U Střešňáků
  • Vodoinstalaterství, topenářství - Lubomír Zítka

Projekty, záměry

Informace budou doplněny.