Vše o podnikání
na jednom místě
Informační portál podpory
a podnikání na Vysočině
 

Krajské dotace na Zelenou Horu

Všechna tři města s památkou UNESCO na území Kraje Vysočina mohou letos opět počítat s třistatisícovou krajskou dotací. Žádosti Třebíče, Žďáru nad Sázavou a Telče projednali krajští radní, definitivně je budou 24. března schvalovat zastupitelé.


"Každé město musí předem oznámit, na jaký projekt dotaci použije. Jak města, tak kraj pak mají jasno, jak peníze pomohou už v okamžiku, kdy jsou krajským zastupitelstvem schváleny. Tím, že dotaci Kraj Vysočina poskytuje dlouhodobě, mají města možnost aktivity spojené s prezentací UNESCO památek plánovat, " řekl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí Vladimír Novotný s tím, že krajské peníze nemohou být použity přímo na opravy památek, ale musí směřovat na projekty týkající se jejich okolí, propagace nebo do marketingu. „Telč peníze od kraje využije na projekt Prezentace památky UNESCO. Žďár nad Sázavou je věnuje na opravy zemních svítidel přístupové cesty a na úpravu terénu v okolí kostela svatého Jana Nepomuckého. Třebíč plánuje za krajskou dotaci realizovat první etapu projektu Publikace třebíčských památek UNESCO,“ informovala krajská radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.

Kraj Vysočina přispívá městům na systémovou podporu památek UNESCO na svém území každoročně od roku 2003. V prvních letech dostávalo každé z měst jeden milion korun a mohlo je použít na libovolné účely. Od roku 2009 se dotace kvůli výpadkům v daňových příjmech snížila na 300 tisíc pro každé UNESCO město a je ryze účelová. Podle Novotného města s památkami UNESCO nemají požadavky na případné zvýšení dotace.

Vysočina je krajem s největším počtem památek světového kulturního dědictví UNESCO. Na prestižním seznamu je historické jádro Telče, bazilika svatého Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči a poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

 

15. 3. 2015


Zpět